jesteś tu: Strona główna > Artysta rzeźbiarz


Artysta rzeźbiarz

Dlaczego rzeźba z brązu?

Rzeźba jest jedną z najstarszych sztuk pięknych i taką zawsze pozostanie. Co nie oznacza, że wszystko w niej musi być gładkie, wypolerowane, estetyczne i skończone. Tym bardziej, jeśli jest niepowtarzalnym rękodziełem powstającym w tak ciężkim i nieokiełznanym materiale jakim jest brąz.

Rzeźby Remigiusza Dulko to jedyne w swoim rodzaju arcydzieła. Nie ważne czy mają po dwa metry wysokości i ważą trzy tony, czy są 10-centymentrową statuetką. To zawsze efekt miesięcy, a nawet lat pracy koncepcyjnej i tej fizycznej, dzięki której idee Artysty przemieniają się w produkt. Ale nie traktujcie tych rzeźb jak zwykłych przedmiotów. Każda z nich niesie bowiem inną historię i pomysł, czasem dylemat twórczy, niepowstrzymaną potrzebę ekspresji albo głębokie uczucia. Posiadając rzeźbę wkraczacie w inny wymiar rzeczywistości i poziom życia.

Technika i proces tworzenia

Wszystko zaczyna się od pomysłu, który trzeba narysować. Na podstawie rysunku powstaje trójwymiarowy projekt rzeźby z gliny lub wosku, z którego "ściąga się" gipsową formę do odlewu. Wosk zostaje z niej bowiem wytopiony, czasem dosłownie wyskrobany - stąd nazwa tej techniki - metoda "wosku traconego". Po złożeniu i dopracowaniu formy można przystąpić do odlewania w brązie. Około 1000 stopni Celsjusza w piecu pozwala takiej mieszance metali jak brąz odlewniczy (miedź z dodatkami typu cyna, aluminium, krzem, mangan) uzyskać każdą formę, jakiej zechcemy. Idealne proporcje miedzi z cyną już wystarczą, by stworzyć coś tak wartościowego, jak brąz. W prehistorii brąz był postrzegany jako substytut złota i słusznie, gdyż jest niezwykle wytrzymały, twardy, a równocześnie plastyczny i zdatny do każdej obróbki.

Rzeźby Remigiusza Dulko to oryginały wykonane jego ręką. Czyszczenie, spawanie większych elementów, szlifowanie - to także jego praca. Bywa ciężka, ale rzeźba z brązu jest tego warta.

Remigiusz Dulko

Urodzony w 1955 roku w Lidzbarku Warmińskim, dzieciństwo spędził w Bieruniu Nowym na Górnym Śląsku, od 40 lat żyje i tworzy w Oświęcimiu w Małopolsce. W 1979 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Praca dyplomowa - ceramiczna płaskorzeźba pt. "Grecja" do dzisiaj jest wizytówką domu Artysty. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz plenerów artystycznych w Polsce. 

Remigiusz Dulko od początku zawodowej działalności artystycznej tworzy w brązie - kontrolując osobiście każdy etap procesu tworzenia, od projektu po ostateczną obróbkę. Na szczególną uwagę zasługują rzeźby o tematyce erotycznej, ale i sakralnej. Wykonuje zarówno pomniki, rzeźby monumentalne, jak i płaskorzeźby, statuetki, medale oraz rzeźby użytkowe czy upominkowe. Ekspresjonizm w rzeźbie ma swoje wady i zalety. Bywa ciężki, toporny i ostry, ale w końcu to sztuka, którą po prostu trzeba odkrywać ciągle na nowo.

Pracownia rzeźbiarska Remigiusza Dulko
Pracownia rzeźbiarska Remigiusza Dulko
Pracownia rzeźbiarska Remigiusza Dulko
Pracownia rzeźbiarska Remigiusza Dulko
Fot. Andrzej Klisz
Fot. Andrzej Klisz
Fot. Andrzej Klisz
Fot. Andrzej Klisz
Fot. Andrzej Klisz
Fot. Andrzej Klisz
Pracownia rzeźby z brązu - Remigiusz Dulko, Oświęcim
Pracownia rzeźby z brązu - Remigiusz Dulko, Oświęcim