jesteś tu: Strona główna > Artysta rzeźbiarz
Rzeźba jest jedną z najstarszych sztuk pięknych i taką zawsze pozostanie. Co nie oznacza, że wszystko w niej musi być gładkie, wypolerowane, estetyczne i skończone. Tym bardziej, jeśli jest niepowtarzalnym rękodziełem powstającym w tak ciężkim i nieokiełznanym materiale jakim jest brąz.
Rzeźby Remigiusza Dulko to jedyne w swoim rodzaju arcydzieła. Nie ważne czy mają po dwa metry wysokości i ważą trzy tony, czy są 10-centymentrową statuetką. To zawsze efekt miesięcy, a nawet lat pracy koncepcyjnej i tej fizycznej, dzięki której idee Artysty przemieniają się w produkt. Ale nie traktujcie tych rzeźb jak zwykłych przedmiotów. Każda z nich niesie bowiem inną historię i pomysł, czasem dylemat twórczy, niepowstrzymaną potrzebę ekspresji albo głębokie uczucia. Posiadając rzeźbę wkraczacie w inny wymiar rzeczywistości i poziom życia.
Wszystko zaczyna się od pomysłu, który trzeba narysować. Na podstawie rysunku powstaje trójwymiarowy projekt rzeźby z gliny lub wosku, z którego "ściąga się" gipsową formę do odlewu. Wosk zostaje z niej bowiem wytopiony, czasem dosłownie wyskrobany - stąd nazwa tej techniki - metoda "wosku traconego". Po złożeniu i dopracowaniu formy można przystąpić do odlewania w brązie. Około 1000 stopni Celsjusza w piecu pozwala takiej mieszance metali jak brąz odlewniczy (miedź z dodatkami typu cyna, aluminium, krzem, mangan) uzyskać każdą formę, jakiej zechcemy. Idealne proporcje miedzi z cyną już wystarczą, by stworzyć coś tak wartościowego, jak brąz. W prehistorii brąz był postrzegany jako substytut złota i słusznie, gdyż jest niezwykle wytrzymały, twardy, a równocześnie plastyczny i zdatny do każdej obróbki.
Rzeźby Remigiusza Dulko to oryginały wykonane jego ręką. Czyszczenie, spawanie większych elementów, szlifowanie - to także jego praca. Bywa ciężka, ale rzeźba z brązu jest tego warta.
Urodzony w 1955 roku w Lidzbarku Warmińskim, dzieciństwo spędził w Bieruniu Nowym na Górnym Śląsku, od 40 lat żyje i tworzy w Oświęcimiu w Małopolsce. W 1979 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Praca dyplomowa - ceramiczna płaskorzeźba pt. "Grecja" do dzisiaj jest wizytówką domu Artysty. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz plenerów artystycznych w Polsce.
Remigiusz Dulko od początku zawodowej działalności artystycznej tworzy w brązie - kontrolując osobiście każdy etap procesu tworzenia, od projektu po ostateczną obróbkę. Na szczególną uwagę zasługują rzeźby o tematyce erotycznej, ale i sakralnej. Wykonuje zarówno pomniki, rzeźby monumentalne, jak i płaskorzeźby, statuetki, medale oraz rzeźby użytkowe czy upominkowe. Ekspresjonizm w rzeźbie ma swoje wady i zalety. Bywa ciężki, toporny i ostry, ale w końcu to sztuka, którą po prostu trzeba odkrywać ciągle na nowo.